Wybór szpachlówki samochodowej – na co zwrócić uwagę?

Wybór konkretnej szpachlówki samochodowej nie jest zadaniem trudnym. Trzeba jednak wiedzieć, że na rynku dostępne są różne jej rodzaje. Różnią się przede wszystkim swoim składem, a tym samym właściwościami. Warto jest zatem wiedzieć jakie typy szpachlówki samochodowej dostępne są na rynku i czym kierować się przy wyborze tej konkretnej.

Skład szpachlówki samochodowej a jej przeznaczenie

Jak wspomniano, szpachlówka samochodowa może mieć różnych skład. Można jednak wyróżnić dwie podstawowe grupy składników. Mowa tu o żywicach poliestrowych oraz mineralnych wypełniaczach. Na konkretne właściwości szpachlówki samochodowej mają jednak duży wpływ różnego rodzaju dodatki, które znajdują się w jej składzie. Wyróżnić można tu szpachlówkę z aluminium czy z włóknem szklanym.

Szpachlówka samochodowa z aluminium charakteryzuje się dużą przewodnością cieplną. Dlatego też najczęściej wykorzystuje się ją tam, gdzie dochodzi znacznych zmian temperatury. Mowa tu głównie o bezpośrednim sąsiedztwie katalizatora czy silnika.

Szpachlówka samochodowa z włóknem szklanym znajduje swoje zastosowanie przy zakrywaniu większych dziur oraz wgnieceń. Łatwo się kształtuje, nie kurczy się za bardzo i tworzy trwałą powłokę odporną na uszkodzenia mechaniczne.

Jedno a dwuskładnikowa szpachlówka samochodowa

Szpachlówka samochodowa może występować w dwóch formach. Mowa tu o szpachlówce dwuskładnikowej oraz szpachlówce bez utwardzacza. Ta pierwsza cechuje się większymi możliwościami kontrolnymi jeśli chodzi o powstającą powłokę. Co jednak ważne, do jej przygotowania potrzeba jest wprawa i precyzja. Dlatego najczęściej korzystają z niej warsztaty samochodowe.

Oczywiście nic jednak nie stoi na przeszkodzie, a szpachlówkę dwuskładnikową wykorzystać do samodzielnym napraw. Z kolei zaletą szpachlówki bez utwardzacza jest to, iż jest ona gotowa do użycia od razu po jej zakupie. Trzeba jednak zauważyć, że w tym przypadku nie ma się kontroli nad tempem wysychania ani twardości. Wadą szpachli bez utwardzacza może być to, iż jest to szpachla, która bardzo szybko zasycha.