Wady i zalety klimatyzacji samochodowej

Samochód już dawno temu przestał być jedynie czterema kółkami i kierownicą. Obecne auta wyposażone są w szereg dodatkowych czujników i modułów, które mają za zadanie dbać o bezpieczeństwo pasażerów. Są jednak i takie, których głównym celem jest zapewnienie im komfortu. Takim właśnie dodatkowym wyposażeniem jest klimatyzacja samochodowa.

Komfort płynący z chłodu

Obecnie trudno jest znaleźć jeżdżący po drodze pojazd, który nie posiada klimatyzacji. Ta funkcja stała się takim samym standardem jak chociażby pasy bezpieczeństwa, czy poduszki powietrze. A przecież jej jedynym celem jest poprawa komfortu.
Główną i najważniejszą zaletą klimatyzacji samochodowej jest możliwość utrzymania dzięki niej optymalnej dla kierowcy i pasażerów temperatury wewnątrz kabiny auta. Już w czasie wiosny, gdy słońce zaczyna mocniej przyświecać, wielu kierowców włączą swoje klimatyzacje, aby obniżyć temperaturę do takiej w której czują się w pełni komfortowo.

Jednak klimatyzacja samochodowa przydaje się również zimą. Pod wpływem jej działania powietrze wewnątrz auta osusza się, dzięki czemu niwelowane zostaje powszechne w czasie jesieni i zimy parowanie szyb. Jest to już nie tylko fanaberia użytkownika, aby mieć stale zimne powietrze, ale zwyczajne kwestie bezpieczeństwa. Zaparowane szyby w zimie, gdy zmrok zapada bardzo szybko, a widoczność i tak jest mocno ograniczona, powodują dodatkowe niebezpieczeństwo.

Wady klimatyzacji

Nie ma jednak urządzenia bez wad. Klimatyzacja samochodowa z tąd, również posiada ich całkiem pokaźną ilość. W większości są to sprawy związane z ekonomią.

Aby używać klimatyzacji konieczne jest jej okresowe nabijanie czynnikiem chłodniczym, co oczywiście tanie nie jest. Dodatkowo pracująca klima znacznie podnosi zużycie paliwa.
A jeśli dodamy jeszcze do tego możliwość złapania infekcji od nieprawidłowo serwisowanego układu klimatyzacji, wielu zada sobie pytanie, czy na pewno warto?