Opony zimowe jako podstawowy element bezpiecznej podróży

Opony to jedyny element samochodu mający styczność z asfaltem lub inną nawierzchnią, po której się porusza. Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy, dlatego warto się nad nimi na chwilę pochylić.

Opony zimowe — charakterystyka 

dębica frigo hp2

Wybierając zimowe ogumienie, należy zwrócić uwagą na jego charakterystyczną konstrukcję. Składa się ona z bloczków, czyli segmentów opony, na których z kolei znajdują się lamelki — niewielkie, pofalowane nacięcia o sporej głębokości. W te otwory dostaje się śnieg, rozpierając gumę, co powoduje większą przyczepność. Bloczki na bokach opony są zazwyczaj prostokątne, a w środku przybierają kształt litery V, dzięki czemu lepiej odprowadzają błoto pośniegowe. Nowsze technologie stosują kształt litery W, co przekłada się na efektywniejszą pracę opony. Przykładem jest Dębica frigo hp2. Kolejną rzeczą wyróżniającą zimowe ogumienie jest mieszanka, która jest bardziej odporna na niskie temperatury. Podczas zimy zdarza się również poruszać po lodzie. Dzięki dużej powierzchni styku kierowca może zapanować nad pojazdem nawet w trudnych warunkach pogodowych.

Różnice między oponami zimowymi a całorocznymi

Opony zimowe posiadają wiele cech wspólnych z oponami całorocznymi. Niekiedy ciężko jest je odróżnić wizualnie. Opony wielosezonowe są jednak zdecydowanie mniej skuteczne na śniegu i oblodzonych nawierzchniach, gdyż nie posiadają one tak dużej powierzchni styku i nie posiadają tak dużej liczby bloczków i lamelek. W trakcie zimy o wiele bezpieczniejsze jest poruszanie się pojazdem wyposażonym w opony zimowe.