Obowiązek każdego kierowcy

Dwa razy do roku każdy kierowca odwiedza wraz z innymi właścicielami samochodów jedno miejsce, gdzie stojąc w kolejce, czeka na swoją kolej u specjalisty. Miejscem tym, jest oczywiście wulkanizacja, gdzie dokonana zostanie wymiana opon. Czy aby na pewno taka wymian jest konieczna?

Czy wymiana opon jest konieczna?

Dwa razy do roku każdy kierowca wymienia na swoich kołach opony. Zmienia je z letnich na zimowe i odwrotnie. Co jednak daje taka wymiana i czy jest ona konieczna? W końcu taki zabieg oznacza nie tylko stanie w kolejce podobnych do siebie interesantów, lecz również konieczność kupowania dwóch kompletów opon, przechowywania ich, a następnie płacenia za wymianę. Celem tego zabiegu jest oczywiście zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Niestety nie ma jednej, idealnej opony do każdych warunków pogodowych. O ile opona letnia w dostatecznym stopniu zniesie wodę pochodzącą z deszczu na asfalcie i zachowa zadowalającą przyczepność, to już jednak niska temperatura w towarzystwie śniegu będzie dla takiej opony katastrofą, co oznaczać będzie dla samochodu utratę przyczepności, a dla kierowcy duże ryzyko wystąpienia wypadku.

Opony całoroczne

Oczywiście na rynku znaleźć można opony całoroczne, których producenci zarzekają się, że umożliwiają one jazdę bez zmieniania opon przez cały rok, jednak należy takie zapewnienia brać z dużą dozą niepewności. Nie ma bowiem takiej mieszanki gum, które poosiadałyby właściwości idealnej pracy w każdych warunkach i o w każdej porze roku. Najczęściej opona całoroczna potrafi faktycznie zachować przyczepność, lecz jedynie na zadowalającym poziomie. W lecie będzie gorsza niż opona letnia, a w zimie niż zimowa. Prowadzi to zatem do prostego wniosku, posiadanie opon całorocznych mija się po prostu z celem.

Podsumowanie

Jak więc widać, choć zmiana opon jest przykrym obowiązkiem, to jednak jest absolutnie konieczna dla zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i pewności jazdy w warunkach zimowych. Kilka minut czekania w kolejce u wulkanizatora Nord Auto jest małym kosztem dla takiej pewności.