Ładowarki do samochodów elektrycznych

Obecnie samochody elektryczne mogą być ładowane na trzy różne sposoby. Właściciele pojazdu mogą zdecydować się na ładowanie z wykorzystaniem zwykłego gniazdka elektrycznego w domu lub na ładowanie pojazdu poprzez specjalistyczne stacje ładowania AC i DC. Jakie są cechy charakterystyczne tych trzech rozwiązań?

Ładowanie auta poprzez gniazdko

Chociaż dla części osób może się to wydawać zaskakujące, to każdy sprzedawany samochód elektryczny może być ładowany poprzez zwykłe gniazdko domowe. O ile może się to wydawać bardzo praktycznym rozwiązaniem, to rzeczywistość jest nieco inna. Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że ładowanie pojazdu bez specjalnej ładowarki do samochodów elektrycznych będzie trwało wyjątkowo długo!

Oczywiście czas ładowania będzie uzależniony od rodzaju samochodu, czy też się poziomu wyczerpania akumulatora, ale zawsze należy przygotować się na całą noc ładowania. Dodatkowo ładowanie pojazdu w ten sposób, w przypadku starej instalacji elektrycznej, może doprowadzić do jej uszkodzenia, a nawet pożaru. Dlatego ładowanie z wykorzystaniem gniazdka zaleca się jedynie w przypadku nowej zabudowy. https://wallbox.pl/

Stacja ładowania AC

Doskonałą alternatywą dla ładowania samochodu z wykorzystaniem domowego gniazdka elektrycznej jest ładowarka AC. Ładowarki do samochodów elektrycznych AC wykorzystują prąd pochodzący z instalacji domowej. Jest to istotna informacja, ponieważ znajdująca się w domowej instalacji energia to prąd zmienny, który przed naładowanie pojazdu musi być zmieniony przez konwerter w prąd stały!

Stacja ładowania AC

W praktyce oznacza to, że czas ładowania zostaje wydłużony. Nie zmienia to jednak faktu, że wykorzystanie ładowarki AC pozwala na pełne naładowanie akumulatora nawet o połowę szybciej niż ma to miejsce w przypadku ładowania z wykorzystaniem gniazdka. Ostatnim rozwiązaniem, z którego skorzystać mogą właściciele pojazdów elektrycznych, są stacje ładowania DC. Czym różnią się od wcześniejszych rozwiązań?

Stacja ładowania DC

Najkorzystniejszym, pod względem oszczędności czasu, rozwiązaniem jest ładowarka DC. W odróżnieniu od modeli AC korzysta korzysta ona z prądu stałego. Oznacza to jednak, że nie może być podłączona do domowej instalacji elektrycznej. Z tej prostej przyczyny stacje ładowania DC najczęściej umiejscowione są w miejscach publicznych.

Stacje DC odnaleźć można na parkingach, przy hotelach, czy też na stacjach benzynowych położonych na autostradach. W przypadku tego rodzaju punktu zarówno ze względu na wykorzystanie prądu stałego, jak i mocy stacji ładowania dochodzącej do 150 kW czas ładowania pojazdu elektrycznego może zostać skrócony nawet do 15-30 minut.