Jakie są najważniejsze parametry opon?

Jak wszyscy doskonale wiedzą różne modele opon różnią się znacząco od siebie i charakteryzują je inne parametry. Parametry te wpływają na użytkowanie opon, oraz na komfort i bezpieczeństwo jazdy samochodem, który jest w nie zaopatrzony. Z kolei źle dobrane opony mogą w znacznym stopniu podnieść ryzyko wypadku. Jakie są najważniejsze parametry opon?

Opór toczenia opony

debica presto uhp2

Opór toczenia opony to opór, jaki stawia opona podczas jazdy samochodem. Im większy opór toczenia, tym większe zużycie paliwa. Parametr ten w sposób bezpośredni wpływa na wydatki użytkownika opon na paliwo. Parametr ten oznaczany jest literami od A do G. Opony Dębica presto UHP2 mają opór toczenia na poziomie E, co znaczy, że ani nie są szczególnie oszczędne, ani nie wpływają znacząco na zwiększenie wydatków.

Hamowanie na mokrej nawierzchni

Hamowanie na mokrej nawierzchni wiąże się bezpośrednio z konstrukcją bieżnika i obecnością specjalnych nacięć odprowadzających wodę. Bez tych nacięć pod oponą tworzy się podczas jazdy swego rodzaju poduszka wodna, która znacznie wydłuża drogę hamowania i wpływa na zmniejszenie bezpieczeństwa. Dębica presto UHP2 to opony, których droga hamowania jest w klasie A, czyli najlepszej możliwej.

Hałas generowany przez opony

Hałas generowany przez opony jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na komfort jazdy. Oznacza się go w decybelach. Model Dębicy presto UHP2 wytwarza średni poziom hałasu, na poziomie w okolicach sześćdziesięciu dwóch decybeli.