Jak wybrać opony letnie?

Powoli kończy się już zima i każdy kierowca, który musi kupić nowe letnie opony, zaczyna rozglądać się za odpowiednim dla siebie modelem. Mało jednak który z kierowców potrafi dokładnie powiedzieć, czym powinny się takie opony cechować. Czy warto wybrać po prostu markę i zdecydować się np. na opony letnie Michelin, czy też warto poszukać pod kątem bardzo precyzyjnie określonych parametrów?

Bezpieczeństwo jazdy

Nie da się ukryć, że tym elementem samochodu, który najmocniej wpływa na bezpieczeństwo jazdy, są właśnie opony. To ten niewielki gumowy element jest jedynym fragmentem samochodu, który dotyka asfaltu I to właśnie on wpływa na to, jak stabilnie i pewnie auto jedzie. Warto więc szukając opon wybierać takie wersje, które cechują się możliwie najlepszą przyczepnością. Nie tylko na suchej nawierzchni, lecz również na mokrej. Duży wpływ na bezpieczeństwo ma również taki parametr jak maksymalna prędkość danej opony. Jest to szczególnie ważne, gdy posiada się mocniejszy samochód, mogący rozpędzić się do naprawdę sporych prędkości.

Ekonomia jazdy

Jeśli chodzi o opony letnie Michelin, pod względem bezpieczeństwa jazdy nie można im wiele zarzucić. Jak jednak wygląda sprawa w kwestii ekonomii jazdy? Jak w ogóle ocenia się ten parametr? Chodzi tu m.in. o to, jak duże opory toczenia posiada dana opona, co wpływa rzecz jasna na spalanie. Im będą one mniejsze, tym samochód będzie mniej spalał. Sceptycy twierdzą, że są to różnice znikome i nie warte uwagi, lecz jeśli przyjąć, że będzie to nawet litr mniej na 1000 kilometrów, to w ciągu roku kwota zrobi się całkiem znaczna.