Jak wybrać dobry szampon samochodowy?

Wielu kierowców uważa, że jeśli chce się skutecznie i szybko umyć samochód, wystarczy tylko mieć szczotkę lub gąbkę oraz pierwszy z brzegu szampon. Jest to błąd, ponieważ to właśnie od tego, jaki się posiada szampon do mycia auta, zależy szybkość, wygoda a przede wszystkim bezpieczeństwo podczas mycia. Jak wybrać dobry szampon?

Z woskiem czy bez?

Najbardziej podstawową sprawą, o której trzeba pamiętać, gdy wybiera się szampon, to czy ma on mieć wosk, czy też być tego składnika pozbawiony? Na wstępie należy powiedzieć, że szampon samochodowy z woskiem to rewelacyjna rzecz, lecz jedynie wtedy, gdy nie ma się poważnie ubrudzonego auta. Wosk w składzie dość mocno osłabia właściwości czyszczące szamponu, więc nie powinno się go używać w sytuacji, gdy auto jest naprawdę brudne. Wtedy lepiej użyć klasycznego szamponu bez wosku.

Parametry techniczne

Oprócz tego, czy szampon ma mieć wosk, czy nie, istnieje jeszcze kilka innych spraw, o których warto pamiętać, duże znaczenie ma np. to, jaki jest odczyn pH używanego szamponu. Szczególnie mocno poleca się wersje neutralne, ponieważ są one nie tylko skuteczne, lecz również bezpieczne dla auta.
Innego typu ważną kwestią jest to, czy szampon posiada wszystkie potrzebne atesty. Ich brak może być wyraźnym sygnałem o ryzyku, jakie się ponosi podczas jego używania na aucie.
Oprócz tego trzeba także mieć na uwadze klasyczne cechy, czyli wielkość opakowania, jego cenę, a co równie istotne dla ekonomiczności wybierania danego modelu, jego wydajności. Innymi słowy, aby nie trzeba było wykorzystać całego opakowania drogiego szamponu, aby jeden raz umyć samochód.