Czym zajmuje się elektryk samochodowy?

Należy mieć świadomość, że do zakresu pracy elektryka samochodowego wchodzi nie tylko i wyłącznie sprawdzanie oraz naprawa stanu technicznego instalacji elektrycznych pojazdów, ale również montowanie i naprawa takich urządzeń w pojeździe, jak autoalarm, klimatyzacja czy system oświetleniowy. Warto również koniecznie zaznaczyć, że elektryk samochodowy pracuje w fabrykach samochodów i na stacjach diagnostycznych.

Czym dokładnie zajmuje się elektryk samochodowy?

Elektryk samochodowy zajmuje się przede wszystkim naprawą oraz montażem różnych układów elektrycznych w pojazdach. Ponadto w zakresie jego obowiązków znajduje się przegląd i naprawa maszyn budowlanych, samochodów osobowych czy samochodów ciężarkowych.

Elektryk samochodowy także diagnozuje różnego rodzaju usterki, a następnie je usuwa. Nie można zapomnieć, że dokonuje również okresowych przeglądów oraz dopuszcza pojazdy do użytku. Sprawdza także działania świateł i zapłonu w pojazdach.

Jakie wymagania trzeba spełnić, by zostać elektrykiem samochodowym?

Osoby, które chcą zostać elektrykiem samochodowym muszą przede wszystkim ukończyć szkołę średnią samochodową o profilu elektromechanik. Oczywiście obecnie wiedzę można poszerzać na różnego rodzaju kursach. Koniecznie jest również posiadanie prawa jazdy kategorii B oraz odpowiednia znajomość elektryki i elektroniki samochodowej, a także diagnostyki.

Elektryk samochodowy powinien potrafić profesjonalnie obsługiwać sprzęt, który służy do diagnostyki, a także pomiarów. Warto koniecznie zaznaczyć, że dla zdecydowanej większości pracodawców koniecznym wymogiem jest doświadczenie. Rekomendowane jest zatem uczęszczanie na praktykę jeszcze w szkole średniej.

Osoby planujące pracę w większym mieście powinny posługiwać się językiem obcym przynajmniej na poziomie komunikatywnym. Ponadto zalecane jest, by elektryk samochodowy posiadał odpowiednią sprawność manualną. Powinien również interesować się rynkiem motoryzacyjnym. Pracownika musi cechować samodzielność w działaniu oraz umiejętność organizacji pracy.